Nieuwe medisch adviseur voor erfelijke spierdystrofieën en distale myopathieën
Bij OPMD zijn vooral de spieren van de ogen (oculo) en de keel (farynx) aangetast maar ook andere spieren kunnen aangedaan zijn.
Oculofaryngeale spierdystrofie (OPMD) is een zeldzame spierziekte. Bij deze ziekte worden spieren langzaam zwakker. Vooral de spieren van de oogleden en de keel zijn aangedaan. Hierdoor kunnen oogleden gaan hangen en wordt slikken moeilijker.
Naar alle feiten over OPMDIn Nederland komt OPMD bij ongeveer 80 tot 100 mensen voor
De klachten bij OPMD beginnen meestal tussen de 40 en 60 jaar
OPMD ontstaat door een fout in een gen op chromosoom 14
Deze informatiemiddag, georganiseerd door Radboudumc, LUMC en Spierziekten Nederland, is voor iedereen die te maken heeft met OPMD. Tijdens deze bijeenkomst draait het om informeren,...
Lees meer
Deze link gaat naar een externe site. Lees meer over OPMD Informatiemiddag – Radboudumc, Nijmegen.
“Veel spierziekten zijn zo zeldzaam dat je niet zomaar iemand tegenkomt die jou echt begrijpt. Toen ik ineens flink achteruitging, vond ik veel steun op Myocafé.”
OPMD is een zeldzame spierziekte. Bij deze ziekte worden spieren langzaam zwakker. Vooral de spieren van de oogleden en de keel zijn aangedaan.
Meer feiten over OPMDVeel mensen krijgen hangende oogleden en slikproblemen. Ook praten kan moeilijker worden. Later kunnen de heupen en bovenbenen zwakker worden.
Meer over klachten bij OPMDDe klachten beginnen vaak als iemand tussen de 40 en 60 jaar is. Het verloop verschilt per persoon.
Meer over klachten en verloop bij OPMDJa, OPMD is meestal erfelijk. De ziekte wordt vaak van ouder op kind doorgegeven. Niet iedereen met de aanleg krijgt evenveel klachten.
Meer over OPMD en erfelijkheidOPMD is niet te genezen. Wel kunnen artsen en therapeuten helpen om klachten te verminderen. Dit kan bijvoorbeeld bij slikproblemen of hangende oogleden.
Meer over de behandeling van OPMD
Diagnosewerkgroep Erfelijke spierdystrofieën en distale myopathieën, juni 2022
Aan deze pagina werkten medisch adviseurs mee en vrijwilligers van de diagnosewerkgroep Erfelijke spierdystrofieën. Deze diagnosewerkgroep richt zich op betrouwbare, actuele informatie over spierziekten waaronder OPMD. Zij volgen de ontwikkelingen op het gebied van onderzoek en goede zorg op de voet. Leden kunnen contact opnemen via Myocafé.
Kom in contact