Verslag online bijeenkomst Euro-HSP
Euro-HSP heeft de Adolf-Struempell-prijs 2026 toegekend aan dr. Giulia Guarato (IRCCS E. Medea, Italië). De prijs werd op 13 maart uitgereikt tijdens het Tom Wahlig Symposium in Recklinghausen, Duitsland.
Dr. Giulia Guarato ontvangt de prijs voor het onderzoeksartikel ‘Naringenin and SMER28 target lysosomal reformation and rescue SPG11 and SPG15 hereditary spastic paraplegia phenotypes’, dat in Pharmakological Research 2025 Deze link opent in een nieuw tabblad is verschenen.
Het onderzoek richt zich op mogelijke behandelingen voor de erfelijke neurologische aandoeningen SPG11 en SPG15, twee vormen van HSP. De onderzoekers gebruikten hiervoor genetisch aangepaste fruitvliegjes, die bepaalde kenmerken van deze ziekten nabootsen. Bij zowel SPG11 als SPG15 werken de lysosomen – de ‘opruim- en recyclingdiensten’ van onze cellen – niet goed. Hierdoor hopen afvalstoffen zich op in zenuwcellen, wat waarschijnlijk bijdraagt aan schade aan het zenuwstelsel en achteruitgang van de motorische functies. In het onderzoek werden twee stoffen getest: naringenine en SMER28. Beide stoffen verbeterden de werking van de lysosomen en zorgden ervoor dat de vliegjes beter konden bewegen.
Euro-HSP denkt dat met name naringenine van groot belang kan zijn. Het is een natuurlijke stof die verband houdt met de consumptie van citrusvruchten. Bovendien wordt het gebruikt als voedingssupplement. Vanwege zijn antioxiderende en ontstekingsremmende werking staat naringenine bekend als een neuroprotectieve stof, een stof die beschermend is voor de hersenen en het zenuwstelsel.
Om de bevindingen die zijn verkregen met de vliegjes te vertalen naar menselijke patiënten, is er nog veel werk te verrichten. Hierbij gaat het om het vaststellen van een veilige, maar hopelijk ook therapeutisch gunstige dosis voor langdurige behandeling. Dit vereist nog veel onderzoek in de toekomst. Euro-HSP denkt dat als je het relatief lage risicoprofiel van naringenine afweegt tegen de ernstige afloop van onbehandelde neurodegeneratie bij SPG11 en SPG15, dergelijke onderzoeken zeer noodzakelijk en gerechtvaardigd lijken. Lees het Engelse verslag van de uitreiking van de prijs op de site van Euro-HSP Deze link opent in een nieuw tabblad.