IPA-update – tweede kwartaal 2026

9 september 2026 Liesbeth Mentink en Maarten Tanis, diagnosewerkgroep Congenitale en metabole spierziekten
Logo van de International Pompe Association IPA, met een paarse i, een groene p en een donkerrode a

De laatste nieuwsbrief van de International Pompe Association (IPA) geeft een overzicht van belangrijke ontwikkelingen rondom de ziekte van Pompe. Er is nieuws over bestaande behandelingen, gentherapie, nieuwe medicijnen, thuisbehandeling en onderzoek naar meer persoonlijke zorg.

Hier volgt per onderdeel van de nieuwsbrief een Nederlandstalige samenvatting.

1. Belangrijk nieuws uit de Pompe-gemeenschap

2. Wetenschap en industrie

Thuisinfusies

  • Recente publicaties tonen aan dat enzymvervangingstherapie (ERT) veilig thuis kan worden toegediend bij geschikte patiënten, mits goed begeleid door getraind personeel. Dit vermindert de belasting van vaak het ziekenhuis moeten bezoeken en verbetert de kwaliteit van leven.

Nieuwe behandelingen en klinische studies

  • Nexviazyme (Sanofi): De Baby-COMET fase 3-studie toont aan dat Nexviazyme effectief is bij zuigelingen met de vroege (infantiele) vorm van Pompe (IOPD). De primaire en secundaire eindpunten, zoals overleving zonder invasieve beademing, zijn behaald. Sanofi bereidt een aanvraag voor goedkeuring in de VS voor.
  • Gentherapie (AskBio): AskBio heeft de eerste deelnemer behandeld in een fase 1/2-onderzoek met AB-1009, een experimentele gentherapie voor volwassenen met laat optredende Pompe (LOPD). Het doel is veiligheid en verdraagbaarheid te onderzoeken. Gentherapie biedt mogelijk een alternatief voor ERT op de lange termijn.
  • Orale therapie (Shionogi): Start van een fase 2-studie ESPRIT met S606001, een orale substraat-reductietherapie als aanvulling op ERT. Deze therapie richt zich op het verminderen van de vorming van glycogeen in plaats van het vervangen van het ontbrekende enzym.
  • Pombiliti + Opfolda (BioMarin): BioMarin Pharmaceutical Inc. heeft de overname van Amicus Therapeutics afgerond. Als onderdeel van de transactie worden Pombiliti en Opfolda onderdeel van het commerciële portfolio van BioMarin.
  • Licentieovereenkomst (Généthon & AskBio): Samenwerking voor de ontwikkeling van gentherapieën, waarbij academisch onderzoek en industriële ontwikkeling worden verbonden.
  • Switch naar nieuwe ERT’s: Een internationale analyse van gegevens uit de dagelijkse praktijk heeft gekeken naar mensen met LOPD die overstapten naar nieuwere enzymvervangingstherapieën, waaronder avalglucosidase alfa en cipaglucosidase alfa plus miglustat. De resultaten wijzen erop dat zo’n overstap in de praktijk haalbaar is. Bij veel deelnemers bleef de klinische situatie stabiel. Omdat er tot nu toe relatief weinig praktijkgegevens beschikbaar waren, kunnen deze resultaten artsen en patiënten helpen wanneer een verandering van behandeling wordt overwogen.
  • Op weg naar meer persoonlijke behandeling: Onderzoekers in Bochum onderzoeken waarom mensen verschillend reageren op enzymvervangingstherapie. Meer kennis over factoren die de behandelrespons beïnvloeden, kan uiteindelijk bijdragen aan meer persoonlijke behandelkeuzes, betere monitoring en gerichtere interventies.
  • Neonatale screening (Japan): Analyse toont aan dat universele screening voor infantiele Pompe aanzienlijke gezondheidswinst oplevert, maar gepaard gaat met hoge kosten. Dit blijft een belangrijk beleidsvraagstuk.
  • Europese roadmap gentherapie: Een publicatie benadrukt dat toekomstige gentherapiecentra patiëntgericht moeten zijn, met aandacht voor vroege diagnose, zorgvuldige selectie en gestructureerde monitoring.
  • EU-project DREAMS: Dit project gebruikt AI en stamceldata om de ontwikkeling van nieuwe therapieën voor zeldzame spierziekten, waaronder Pompe, te versnellen. Het gaat dus niet om één specifiek geneesmiddel, maar om een aanpak die de ontwikkeling van nieuwe behandelingen op langere termijn kan versnellen.
  • Avenue Therapeutics (ATX-04): Licentie voor clenbuterol als mogelijke aanvullende behandeling bij ERT. Klinische data tonen verbeteringen in loopafstand (6MWT), ademhalingsspieren en spierfunctie. Dit middel moet nog verder klinische ontwikkeld worden.

3. Een belangrijke ontwikkeling buiten Pompe

  • Er is een belangrijke ontwikkeling bij de stofwisselingsziekte syndroom van Hunter (MPS II). De Amerikaanse FDA heeft versnelde goedkeuring verleend voor Avlayah™, een enzymtherapie die speciaal is ontwikkeld om de bloed-hersenbarrière te passeren. Hoewel het syndroom van Hunter een andere ziekte is dan de ziekte van Pompe, is deze ontwikkeling interessant voor de Pompe-gemeenschap. Beide ziekten zijn zogenaamde ‘lysosomale stapelingsziekten’ en de technologie laat zien dat er vooruitgang wordt geboekt bij het gericht afleveren van grote biologische geneesmiddelen aan de hersenen. Dit soort technologieën kan mogelijk in de toekomst ook relevant worden voor de ziekte van Pompe.

Dit artikel is gebaseerd op informatie uit de nieuwsbrief van de International Pompe Association (IPA). Die is online beschikbaar via worldpompe.org/newsletter/. Deze link opent in een nieuw tabblad Klik op 2026 Q2 Newsletter.

Laatste nieuws en ontwikkelingen

Terug naar het overzicht