Spierfonds en Spieren voor Spieren bundelen de krachten
In een recent onderzoek werd gekeken naar de ziektelast van chronische inflammatoire demyeliniserende polyneuropathie (CIDP). Ook werd onderzocht wat mensen met CIDP, mantelzorgers en artsen belangrijk vinden bij de keuze voor een onderhoudsbehandeling met subcutane (onderhuidse) toediening van immunoglobulinen (SCIg).
Uit het onderzoek* Deze link opent in een nieuw tabblad blijkt dat CIDP nog steeds een grote belasting vormt voor patiënten en mantelzorgers. Bij het kiezen van een SCIg-behandeling vinden patiënten vooral de werking en het gemak van de behandeling belangrijk.
* Treatment Preferences for Subcutaneous Immunoglobulin Among Patients with Chronic Inflammatory Demyelinating Polyradiculoneuropathy, Caregivers, and Physicians: A Discrete Choice Experiment
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/42090080/
Ook werden de resultaten van verschillende groepen deelnemers met elkaar vergeleken. Met een statistisch model werd berekend hoe belangrijk elk kenmerk was bij de keuze voor een behandeling.
Patiënten en mantelzorgers gaven aan een grote belasting door de ziekte te ervaren. CIDP heeft een negatieve invloed op hun kwaliteit van leven en op hun mogelijkheden om te werken.
De belangrijkste factoren bij het kiezen van een behandeling waren:
Voor patiënten waren twee kenmerken van SCIg het belangrijkst:
a. een kleinere kans (10 procent in plaats van 20 procent) op verergering van de klachten;
b. minder vaak behandelen (eens per drie tot vier weken in plaats van iedere week).
Samen waren deze twee kenmerken goed voor 64,6 procent van het totale belang bij de behandelkeuze.