Roy Augustinus wint Spierfonds Impact Award 2025

23 februari 2026 Diagnosewerkgroep FSHD

Roy Augustinus, PhD student* bij het Leiden Universitair Medisch Centrum (LUMC), heeft de Spierfonds Impact Award 2025 gewonnen.

De Spierfonds Impact Award beloont jonge, vooruitstrevende onderzoekers die een waardevolle bijdrage leveren met grote impact voor de wetenschap en/of voor mensen met een spierziekte. Roy kreeg de onderscheiding door zijn bijzondere onderzoek aan het 3D-minispiertje.

Wat is een 3D-minispiertje?

Het 3D-minispiertje is een spiermodel dat in het laboratorium wordt gemaakt uit spiercellen van patiënten met FSHD. Deze spiercellen groeien samen tot een spierbundel die zich vormt tussen twee pilaren (zie onderstaande foto of volg deze link voor meer uitleg). Dit minispiertje gedraagt zich steeds meer als een echte menselijke spier. Onderzoekers kunnen er van alles mee doen, zoals:

  • Meten hoe sterk het spiertje is
  • Het effect van medicijnen testen
  • Moleculair kijken wat er gebeurt in de spiertjes (bijvoorbeeld RNA en eiwitten)

Door het onderzoek van Roy kan er voor het eerst spierziekte-specifieke ziektebeelden, zoals bindweefselvorming en vervetting, worden nagebootst. Dit is belangrijk voor onderzoek naar mogelijke behandelingen. Aangezien bindweefselvorming en vervetting niet alleen bij FSHD kan optreden, maar bij meerdere spierziektes, is dit onderzoek relevant voor het hele spierziekteveld.

Een sportschool in het lab

Het minispiertje kan zelfs worden getraind! Met elektrische stimulaties kunnen de 3D-minispiertjes worden aangezet om samen te trekken, net als een echte spier. Hiermee kunnen onderzoekers:

  • Nauwkeurig meten hoe een 3D-minispiertje samentrekt
  • Zieke en gezonde spieren met elkaar vergelijken
  • Verschillende trainingsschema’s uitproberen

Met deze ‘sportschool in het laboratorium’ kunnen onderzoekers testen hoe vaak, hoe lang en hoe intensief een spiertje moet trainen. Hiermee kan hopelijk bepaald worden hoeveel en wat voor soort beweging goed is voor mensen met een spierziekte.

Voor dit onderzoek werkt Roy samen met andere onderzoekers, waaronder Ronne van Haaren – Pater, PhD student bij het RadboudUMC. Zij doet onderzoek naar spierkrachtonwikkeling bij patiënten met FSHD door middel van fitness oefeningen, krachttraining en door te kijken naar hoe het lichaam bewegingen compenseert. Door onderzoek met patiënten te combineren met onderzoek in het laboratorium (3D-minispiertjes) hopen de onderzoekers in de toekomst beter advies te kunnen geven over de positieve effecten van sporten en bewegen bij spierziekten.

Meer over mini-spiertjes maken in het laboratoriumOpent in een nieuwe tab: Deze link opent in een nieuw tabblad

* Een PhD-student, of promovendus, is iemand die een doctoraat (PhD) nastreeft door middel van onafhankelijk onderzoek en het schrijven van een proefschrift.

Laatste nieuws en ontwikkelingen

Terug naar het overzicht